sobota, 1 grudnia 2012

Czym jest odzież ekologiczna?

W odpowiedzi na pogłębiające się zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego powstała idea harmonijnego życia w zgodzie z naturą, która zatoczyła szerokie kręgi na całym świecie, zyskując ogromną rzeszę zwolenników oraz wiernych i zapalonych entuzjastów. Głównym założeniem idei jest propagowanie zdrowego stylu życia sprzyjającego racjonalnej ochronie środowiska naturalnego, wyrażającej się przede wszystkim w segregacji śmieci, oddawaniu makulatury i szkła do recyklingu, oszczędzaniu wody i prądu, korzystaniu z ekologicznych środków transportu, spożywaniu ekologicznej żywności, używaniu płóciennych toreb zakupowych zamiast tych wykonanych z plastyku. Trend „bycia eko” objął swoim wpływem także branżę odzieżową i modową, dając ludziom możliwość prowadzenia przyjaznego środowisku naturalnemu trybu życia przez noszenie ubrań wykonanych z ekologicznych materiałów. 

Odzież ekologiczna jest to odzież wytwarzana z materiałów pochodzenia naturalnego, sporządzonych z naturalnych włókien roślin, takich jak konopie, len, bawełna, bambus, juta, ramia, abaka, soja, wełna, jedwab, angora, kaszmir, moher. Ponadto, aby dany wyrób tekstylny mógł być w pełni uznany za produkt ekologiczny musi on być także wytworzony w sposób przyjazny dla środowiska. Oznacza to m. in., że w procesie produkcji i barwienia tkanin nie wykorzystuje się szkodliwych substancji chemicznych, a wszelkiego rodzaju nadruki wykonywane są przy użyciu tylko i wyłącznie farb ekologicznych. Ważna jest również w tym wszystkim oszczędność energii i wody. Ekologiczne tekstylia są miłe dla ciała, przewiewne i nie powodują uczuleń. Pod pojęciem odzieży ekologicznej kryją się również ubrania wytwarzane z surowców pochodzących z recyklingu (np. butelek PET) lub powstałe w drodze przeróbki odzieży używanej, własnej bądź znalezionej w secondhandach lup po prostu tekstylia używane, w tym vintage, których ekologiczny charakter polega na tym, że raz już zostały wyprodukowane i „zatruły” środowisko, a ich dalsze noszenie, zamiast nowo wytwarzanych ubrań, nie szkodzi naturze.

W Polsce zainteresowanie odzieżą ekologiczną staje się coraz bardziej dostrzegalne, ale nie jest ono na tyle duże, aby mogło być śmiało porównywane z zainteresowaniem, jakie zyskała ona przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Zachodniej Europy. Jest to spowodowane głównie stosunkowo niskim stanem świadomości ekologicznej Polaków. Słaby popyt konsumentów na odzież ekologiczną wynika również z powszechnie panującej opinii, że jest ona źle wykonana, mało estetyczna, a więc nie odzwierciedlająca trendów rządzących współczesną modą oraz zbyt droga. Prawda jest jednak taka, że eko-ubrania już od jakiegoś czasu swoją jakością i wyglądem dorównują markowym produktom najbardziej znanych firm odzieżowych, a ich wysoka cena świadczy o ich trwałości (nie ulegają one bowiem łatwemu zniszczeniu podczas ich użytkowania oraz wielokrotnego prania tak jak inne, zwykłe, konwencjonalne ubrania zakupione po o wiele niższej cenie) i swego rodzaju wyjątkowości, która wyraża się w tym, iż są one przyjazne dla ludzkiego ciała – przewiewne i niepowodujące uczuleń.


Opracowano na podstawie:

3 komentarze:

  1. Eko ubrania moim zdaniem są fajne. Dlatego czekam, aż będą w takich https://moodo.pl/ sklepach dostępne. Chętnie je wtedy kupię i sprawdzę, jak się je nosi. Ja się bardzo cieszę, że technologia tak bardzo poszła do góry, że możemy dziś bardzo postarać się o środowisko, nawet ubiorem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja Wam powiem, że nie lubię za bardzo kombinować z ubraniami, ale jak tylko na stronie http://womensbazaar.pl// zobaczyłam te cudowne dodatki, pomyślałam, że muszę je mieć. Moim zdaniem taka skórka to fajne rozwiązanie na lata. Zgadzacie się?

    OdpowiedzUsuń